Alıcılar İçin İptal ve İade Süreci

Alıcılar için hazırladığımız için örnek olaylar ile iptal/iade prosedürlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Not: 'Kargoya Verme' kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

Ürün İçin Ödeme Yaptın. Satıcıya izin verilen kargoya verme süresi hala sona ermedi ama ben vazgeçtim?

Bu durumda öncelikle satıcıyla iletişim kurmanız gerekmekterdir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ve henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş olabilir. Sataıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali satıcı ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem iptali için 0 850 885 13 93 nolu telefonm numaramızdan bizlerle iletişime geçebilir veya boovidi@boovidi.com mail adresimizden bizlere talebinizi iletebilirsiniz.

Ürün İçin Ödeme Yaptım  Henüz Satıcı Ürünü Kargoya Vermedi İzin Verilen Kargoya Verme Süreside Sona Erdi? 

Satıcı sistem tarafından kenidisine tanınan süre içerisinde ürünü size göndermek üzere kargoya vermediği için ' Üye Profilim' menüsünde 'Aldıklarım' bölüme giriş yaparak 'İşlem' menüsünden 'İptal Et' butonunu tıklayarak işlemi iptal edebilirsiniz.

Ürün İçin Ödeme Yaptım. Satıcı Kargo Bilgilerini Girerek Ürünü Kargoya Verdi Onay Verme Süresindeyim Bu Aşamada Ürünü Satın Almaktan Vazgeçtim?

Ürün 'Kargo Ücretini Alıcı Öder' olarak göderilmiş ise öncelikle kargo tutarını ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra satıcıyı bilgilendirerek ürünü tekrar ' Kargo Ücretini Satıcı Öder' olarak kargoya verip satıcıya iade edebilirsniz.

Not: Bu şekilde alım işleminizin artması üyeliğinizin durdurulmasına/iptal edilmesine sebep olabilir.

Ürün Elime Ulaştı. Ürünü Beğenmedim/Nedensiz Vazgeçiyorum?

Nedensiz (ve/veya Vazgeçme durumlarında) iade talebinizi yukarıda belirtilen GET süreçleri dışında, mezuatla belirlenen cayma hakkı ile de kullanabilirsiniz. Bu durumda cayma hakkını kullanmak isteyen kullanıcı bu talebini doğrudan Satıcıya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirileceklertir. Cayma hakkı tabeplerinde güvenli hesapta bulunan ürün bedeli satıcıya geçirilir, Alıcının cayma hakkı talebini Satıcıya iletmesinden sonra  ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri Satıcı tarafından gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması malın geri alınması ve bedelin geri ödenmesi ile ilgili süreçlerde boovidi.com un herhangi fiili ve sorumluluğu bulunmamaktadır. 

Ürün elime ulaşmadı ancak işlemi sonlandırmayı unuttum para satıcıya aktarıldı. Ne yapmalıyım?

Kargo takip bilgilerinden ürünün nerede olduğunu öncelikle  inceleminiz rica ederiz. Bununla birlikte konu hakkında Satıcıyı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ürünün tarafınıza ulaşması ile birlikte eğer ürün belirtilen özelliklerde değilse veya kusurlu bir ürünse  yada ürünü beğenmediyseniz mevzuat kapsamındakı Cayma Hakkınzı halen bulunmaktadır. Cayma Hakkı için Satıcıyla iletişime geçebilirsiniz.

Ürün Elime Ulaşmadı ve Kargo Takip Edilemiyor?

Kargo takip edilemiyor ise satıcı ile iletişim kurmanızın ve doğru kargo bilgilerini istemenizi rica ederiz. Satıcının kargo bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında bizleri bilgilendirmenizi ve işlemi ' Ürün Tarafıma Ulaşmadı' olarak duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda gerekli kontroller sağlanacak ve kontroller neticesinde kargolama sürecinde olumsuz bir durum görülmesi halinde ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca size biigi verilecektir.

Ürün Kargo Ücreti Konusunda Sorun Yaşar Mıyım?

Sistemimizde satıcıların öncelikle amacı sizlere ürünlerini satmak ve sonrasında da uygun bir kargo firması ve kargo ücretiyle bu ürünleri sizlere göndermektir.

Standart ürünlerin dışındaki kalan ürünlerin (mobilya,bisiklet ve beyaz eşya vb.) Ürünlerin kargo ücretleri standart ücretlerden farklı ve yüksek olabilmektedir. Bu tür ürünleri almadan önce Satıcı ile iletişime geçerek ürünün boyut ve ağırlığı konusundaki tüm detaylar ve tahmini ödeyeceğiniz kargo ücreti konsunda kendisinden bilgi almanızı rica ederiz. Kendisinden alacağınız bilgi doğrultusunda süpriz bir kargo ücretiyle karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

'Kargo Ücretini Alıcı Öder' işlemlerde küçük ürünlerde ortalama kargo tutarları bellidir. Ancak bisiklet beyaz eşya mobilya vb. ürünler için öncelikle satıcılarla kargo boyutları ve ücretleri konusunda iletişime geçmenizi rica ederiz.

Ürün Elime Ulaştı. Kargo Ücreti Çok Yüksek Geldi Ne Yapacağım?

Öncelikle kargo görevlisinin yanında Satıcı  ile iletişime geçmenizi rica ederiz. Eğer Satıcı ile önceden sistem üzerinden kargo süreci  hakkında yazılı olarak iletişim kurmadıysanız ürünü kargo görevlisinden teslim almanız gerekmektedir. Ürünü teslim almanızın ardından ürünü beğenmemeniz durumunda satıcıya ürünü iade edebilirsiniz. Mesafeli Satış Sözleşmesi kurallarınca iadelerde kargo ücretini satıcı karşılamaktadır.

Ürünü İade Edeceğim Ama Satıcının Adres Bilgisi Hatalı Olduğundan Dolayı Teslim Edemiyorum?

Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini size iletmesini isteyebilirsiniz. Satıcı ile iletişim kuramamanız ve trafınıza kargo bilgilerini vermemesi halinde 0 850 885 13 93 nolu telefonumuzdan veya boovidi@boovidi.com mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.


Ürünü satın aldım, işlemleri nasıl takip edeceğim?

Ürünü satın aldıktan sonra “Üye Profilim” kısmının altında “GET” alanında kalan sürelerinizin ve işlemlerin takibini sağlayabilirsiniz.

Not: Satıcıların takip edilemez bir kargo bilgisi girmesi halinde satıcı ile iletişime geçmenizi ve takip edilebilir bir kargo bilgisi girmesini talep etmenizi rica ederiz.

GET süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullandım ama satıcı ödememi yapmıyor?

Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı rica ederiz. Satıcıya, Tüketici hakları mevzuatı ve yapmış olduğunuz sözleşme maddeleri doğrultusunda ilgili ürünü iade alması gerektiği yönünde bilgilendirme yapmanızı rica ederiz. Ürünü geri almaması ve Sözleşmeye aykırı işlem yapması halinde Satıcı hakkında aranızda bulunan mesafeli satış sözleşmesi doğrultusunda yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir durumla karşılaşmanız halinde 0 850 885 13 93 nolu telefonumuzdan veya boovidi@boovidi.com e-posta adresimizden iletişime geçerek bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da üyeye bilgi e-postası gönderilecek bu doğrultuda tarafımızdan da üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Not: boovidi.com sadece satıcıları konu hakkında bilgilendirmektedir. boovidi.com Satıcılara yönelik olarak adınıza yasal bir işlem başlatamamaktadır. Sorunlarınız için ilgili satıcı hakkında mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

 

Gelen kargoyu almayacağım ne olur ?

Öncelikle satıcıların sorumluluğu almış olduğunuz ürünü sizlere eksiksiz olarak göndermektir. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra iade etme hakkınız bulunmaktadır. Ürünü teslim  almamanız halinde yapmış olduğunuz ödemeniz GET hesabında Güvenli e-Ticaret işleyiş kuralları tarafınızdan yerine getirilinceye kadar (Ürünü Teslim Alana kadar) bekletilmektedir. Ürünün kargodan teslim alınmaması halinin devamında boovidi.com üyeliğiniz dondurulabilir ya da kara listeye alınmak suretiyle sonlandırılabilir.

Satıcı sistemde belirtilen kargo gönderme süresi içinde ürünü göndermedi ya da gönderemeyeceğini söyledi.

Satıcı Sistem üzerinden mesajlaşma ile ürünü belirtilen süre içerisinde gönderemediğini iletmiş ise veya sürenin bitiminde henüz takip edilebilir kargo bilgisi sisteme girilmemişise işlemi iptal ederek ödemenizi GET havuz hesabından geri alabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ilgili ürün kargodan size gelirse de tarafınıza gelen ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir.

Not: Tarafınıza gelen ürünle ilgili olarak ürünü geri göndermek istemiyor iseniz satıcı ile iletişime geçerek ürünü tekrar sistem üzerinden satın alarak ürün alım işlemini yenileyebilirsiniz.

Ödediğim bedel kartıma iade oldu. Fakat iade edilen bedeli göremiyorum.

Sistemde ödemenizin iade edildiği bilgisini almanız ile birlikte sistemimizden ödemeniz banka kartınıza iade anlık yapılmaktadır. Konuyla ilgili olarak bankanızla kontak kurabilirsiniz.

Alıcı olarak hangi ürünlerde cayma hakkını kullanamam?

Alıcı özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ALICI tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde ALICI cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca ALICI, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.

Kötü Niyet

+ Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak iade etmek ( Bu işlemi kötü niyetle tekrarlamak), İlanında “Kargo ücretini Alıcı öder” olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak,
+ Ürüne bilerek zarar vermek ve satıcının bu durumu kanıtlaması,

+ Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek,
+ “Teklif ver” seçenekli bir ürüne verdiği teklifin satıcı tarafından kabul edilmesine karşın ödemeyi yapmaması

Tüm bu işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.